Data můžete ukládat na různá uložiště. Dnes se koukneme na flash disky a externí disky. Každé z nich má své vlastnosti.

USB flash disk

 

Je to malé přenosné paměťové zařízení, lidově zvané “fleška”, které se k pc připojuje pomocí USB portu a slouží k ukládání dat. Vyměnitelný disk flash je ideální použít tehdy, když potřebujete přesunout soubory z jednoho počítače do druhého. Často uživatelé na tento disk zálohují, ovšem tento disk primárně slouží k přenosu a ne k záloze.

Výhody

Hlavní výhodou jsou malé rozměry, díky nimž  patří mezi nejoblíbenější přenosná média.

Další výhodou je odolnost proti mechanickému poškození. Oproti pevnému disku není USB disk náchylný na nárazy nebo na magnetické pole.

Vybírat můžete z rozličných kapacit, rychlostí, tvarů a barev. Popřípadě podle typu připojení. Novější typy mají duální koncovky, takže je snadno připojíte k PC pomocí klasického USB portu či k telefonu nebo tabletu pomocí USB-C portu.

Flash disky najdete zde.

Externí disk (mechanický)

Přenosné paměťové zařízení, jinak zvané “exterňák”, které se opět připojuje k počítači pomocí USB kabelu. Rozšiřuje základní paměť a lze ho připojit do více počítačů.

Proč si pořídit externí HDD, když mám ve své PC dostatek místa?

Klasický disk je pevně zabudovaný v počítači, kdežto externí disk můžete připojit pomocí různých technologií k PC či notebooku a rozšířit tak své uložiště. Je to ideální zařízení pro přenášení, kopírování, zálohování či sdílení dat.

U externích disků se setkáte se třemi typy rozměrů: 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Záleží jen na Vás, ke kterým účelům plánujete disk využívat. Menší disky jsou vhodnější pro přenos dat a zároveň jsou mobilnější než 3,5″ disky. 1,8″ a 2,5″ HDD jsou napájeny pomocí USB kabelu a nepotřebují adapter.

3.5″ disk musíme napájet pomocí adaptéru ze zásuvky. Tento disk má větší hmotnost, proto se nepoužívá k přenosu dat ale spíše k záloze dat.

Volba kapacity

Opět je potřeba si rozmyslet, co chcete na disk ukládat. Pro kancelářské dokumenty a menší soubory postačí disk o velikosti 750GB. Ovšem pokud chcete zálohovat větší data, doporučujeme disk s minimální velikostí 2TB.

Jak již bylo psáno, externí disk propojíte s počítačem či notebookem pomocí usb kabelu.
Podle technické specifikace nabízí USB 3.0 přenosovou rychlost až 5 Gbit/s. To znamená, že teoreticky překopírujete 625 MB dat za sekundu. Prakticky je to samozřejmě značně méně. Pro porovnání: stávající USB 2.0 má maximální rychlost 480 Mbit/s, což znamená teoretických 60 MB za sekundu.

Nabídku disků najdete zde.